Takip Et

En iyi Yaratık filmleri sizce hangileri?

En iyi Yaratık filmleri sizce hangileri?

1
mehmet  |  28.01.2012   |  +5   
+1
5
-1

(2005) İnsanın insana kıydığı kendi hırsının kurban olduğu bir coğrafyanın öyküsü. Ya da bilimin bizim ruhumuzu yendiği mi demeli? Billy O’Brien’ın el emeği göz nuru efektlerin ve çamurun arasına kurulu korku mizanseniyle dikkat çeken katıksız bir yaratık filmi. Hem İngiliz sinemasının hem de günümüzün konsepte yaklaşımının bir işaretçisi kıvamında. “Karantina”nın çiftlik tanımıyla takdir edilesi bir ürün olduğunu da ayrıca ekleyelim.

 Devamını Oku »
2
mehmet  |  28.01.2012   |  +9   
+1
9
-1

(1979) Ridley Scott’ın Vietnam korkusuna istinaden oluşturduğu dingin ve psikolojik uzaylı yaratık istilası filmi. Üç devam filmine alan açmasının yanında aynı zamanda bir de ekol oluşturdu. 1980’lerde ‘kült’, ‘komedi’ ve ‘masalsı’ kelimelerini arkasına alan eserlerin ortaya çıkmasında bu kaynağın payı büyük. Ama bunların hiçbirini içinde bulundurmadığı da şüphesiz.

 Devamını Oku »
3
mehmet  |  28.01.2012   |  +5   
+1
5
-1

(2006) Solucan görünümlü kaygan yaratıkların istilasına uğrayan bir kasaba. Onlara karşılık vermeye çalışan ‘western’ lobisi ve daha nicesi. Korku ve bilimkurguya hakimiyetiyle dikkat çeken genç yönetmen James Gunn’dan eğlenceli bir alt tür denemesi.

 Devamını Oku »
4
mehmet  |  28.01.2012   |  +4   
+1
4
-1

(1958) Beyin-kuyruk bileşimden oluşan görünmez bir yaratık tasarımı. Erken dönemin fark yaratan korku yönetmenlerinden Arthur Crabtree’nin filmi, gerçek anlamda atom bombası ve nükleer enerji korkusu üzerinden üremiş o yılların ‘Son Durak’ı (‘Final Destination’) kıvamında. Efektleri saf dışı bırakırken telekinezi kavramının ve çılgın bilim adamı teriminin kalıplarını değiştiren alt tür konseptiyle ilerlemesi de “Fiend Without a Face”in formülüne çok şey katmıştır.

 Devamını Oku »
5
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1986) Bu yıl içinde yönetmeni John Carl Buechler’in imzasıyla bir yeniden çevrime dönüşmesi planlanan bir eser “Troll”. ‘Masalsı yaratık filmi’ melez formülünü tepeleme dolduran özgün evreniyle de her zaman konuşulmayı hak eder. Zira özellikle troll kralı odaklı ‘öteki dünya’ portresi ve müzikal sahneleriyle unutulmaz bir seyirlik armağan etmiştir sinemaseverlere. 1990’da paralel evrenden gelen trollerin bir ikinci filme kavuşması da sürpriz değildir.

 Devamını Oku »
6
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1979) David Cronenberg’den bedenle temas düşüncesi ışığında yürüyen, bu konuda da ‘ana karnı’ ve ‘doğum’ meseleleriyle ilgili alternatif adımlar atan bir yönetmen şaheseri. Yaratık efektlerinden varlıkların yetiştikleri yuvaya, korkutucu atmosferinden body-horror (insan bedeniyle ilişki kuran korku alt türü) yetkinliğine kadar her şeyiyle müzelik bir eser. “Hastanede Dehşet”in kimi kesimlerce ‘kült’, kimi kesimlerce ‘klasik’ olarak anılması ise gayet doğal!

 Devamını Oku »
7
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1982) İki devam filmi ile taçlandırılan özel bir korku-komedi. Bir dairede sandığıyla kalan gizemli bir adamın, ‘ölümler’e yol açmasının altında yatanlar üzerine… Onun yoldaşı konumunda ise bir sandık var! Ama bu eserin atardamarını oluşturan, gülüşü, çıkardığı sesler ve daha nicesiyle o sandığın içinde yaşayan yaratık. Yönetmeninin bile ‘kült sinema hayranları’ arasında markalaşmasına olanak sağlayan bu yapıtın yeri her zaman ayrı!

 Devamını Oku »
8
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(2006) ‘Yaratık’ların her gün sadece ‘soğuk saat’ adıyla bilinen zaman diliminde ortaya çıktığı yabancılaştırılmış bir coğrafyanın ürkütücülüğü üzerine… “The Dark Hour”, İspanyol bilimkurgu/korku sinemasının çıkışındaki kaliteli işlerden birine dönüşürken, özündeki “Yaratık” (“Alien”) etkisini geliştirmesiyle dikkat çekiyor daha çok. Özellikle prodüksiyon kalitesi, çocuk üzerinden kurulan tedirgin edici mizansen ve arka plandaki fikriyle seyirciyi sürekli diken üstünde tutuyor.

 Devamını Oku »
9
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1986) “Gremlinler”in tutması sonrasında konsepti ‘masalsı’ halinden çıkarıp ‘korkutucu’ sıfatıyla taçlandırmak isteyen bir eser. Dominic Muir-Stephen Herek ikilisinin yarattığı ‘uzaylı istilası’ düşüncesini hakim kılan seri, üç filmle de bir geri dönüş aldı. Halen de 80’ler ruhunun en belirgin kült yaratık filmleri arasında adı geçiyor “Critters”ın.

 Devamını Oku »
10
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1996) Seriye dönüşmemesini Almanya çıkışlı olmasına bağlayabiliriz. Martin Walz’un ilk yönetmenlik denemesi “Katil Prezervatifler”, seri katil filmlerinde, kara filmlerde ve polisiye filmlerinde artan ‘erotizm’e meydan okuma düşüncesini ‘çılgın’ yollarla gerçekleştiren bir deneme. Öldürücü prezervatifler yaratmasıyla da bu yaklaşıma ‘kült’ bir mesaj yolluyor.

 Devamını Oku »
11
mehmet  |  28.01.2012   |  +3   
+1
3
-1

(1985) Gerçek bir cüce ve küçük yaratık katliamı diyebiliriz. Din, kilise, günahlar ve aile ocağı üzerinden yürüyen bu ‘katil’ tipi, filmin esas damarını oluşturuyor. Bu ‘yaratık çetesi’nin bir de devam filmiyle onore edilmesi ise şaşırtıcı değil.

 Devamını Oku »
12
mehmet  |  28.01.2012   |  +4   
+1
4
-1

(1984) 2. Dünya Savaşı göndermeli ‘mogwai’ yaratıklarından bir seçki. Joe Dante’nin ‘minik öteki’lere hakimiyetini kanıtladığı bu sanat eseri, gerçek bir ‘korku-komedi’nin sözünü veriyor. Ekonomik çöküş yaşayan bir Amerikan kasabası ile siyasi yaratık tanımı da cabası. Gremlinlerin kozasından tutun doğurgan suya kadar kimlik özellikleriyle pek fazla iz bıraktığı söylenemez belki. Ama bir de devam filmi veren eserin, efektleri ve tonlamasıyla çokça serinin önünü açtığı şüphesiz.

 Devamını Oku »
Listede eksik birşey mi var? Hemen Ekle:
Bu listeleri ziyaretçilerimiz oluşturuyor. Listede eksiklik gördüyseniz üyelik şartı olmadan ekleme yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi.
mehmet hakkında:

Merhaba,
Size internetde her konunun en iyisini bulabilmeniz bunları oylayıp yorumlayabilmeniz için kurulmuş eniyim.com un ekibindeyim.
Buradaki konularla alakalı olarak bana mehmet@eniyim.com adresinden ulaşabilirsiniz.